Dědictví české země

Výchova a hodnoty: nabídka týdne pro školy ve dnech 19.—25. června 2017

V nabídce PROGRAMY VE ŠKOLÁCH si můžete vybrat z témat připravených lektory Dědictví české země * Škola hrou ve Středoafrické republice * Adopce na dálku

Tajemství Paladia země české

Program připravený Arcibiskupstvím pražským pro žáky ZŠ od 4. třídy.
Palladium země české je historicky cenný kovový reliéf (19x13,5 cm), který je uchováván a uctíván ve Staré Boleslavi, v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Jde o tzv. "ochranný" a "milostný" obraz odkazující na víru našich předků a současníků v ochranu a lásku Boží k našemu národu. Je na něm zobrazena Madona s dítětem, jež na základě Bible představuje mateřskou lásku Marie k dítěti Ježíši. Její mateřská láska k dítěti je obrazem lásky Boží k lidem.

O původu Palladia vypravují legendy, dějiny palladia zkoumají historici. V těchto pramenech najdeme mnoho zajímavých informací vztahujících se k počátkům našeho státu a šíření křesťanství na jeho území, jakož i příběh tohoto obrazu v našich dějinách. Palladium země české mělo svůj význam jak pro knížete Václava, tak pro císaře Karla IV., ale také pro protagonisty české reformace a národ v obtížných obdobích jako bylo pobělohorské, osvícenství, období rozpadu Rakouska-Uherska a další. 

Program Tajemství Palladia země české nabízíme v několika variantách. Jeho cíle jsou:

  • rozšířit poznání žáků o smyslu událostí našich dějin na základě příběhu obrazu, který spojuje myšlenky protagonistů různých událostí české historie;
  • objasnit úlohu tzv. ochranných předmětů v křesťanské tradici (můžeme se dotknout i tématu fetišismu);
  • obohatit poznání vybraných momentů české historie v souvislosti se vztahem jejích protagonistů k Palladiu (kníže Václav, císař Karel IV., jezuité a jejich žák Adam Michna z Otradovic; král Karel I.)
  • motivovat žáky k (prázdninové) návštěvě Staré Boleslavi a objevení pokladů poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Společným základem variant programu je příběh Palladia a jeho dnešní "život" související s chápáním významu ochranného obrazu. Varianty programu se odlišují podle osobnosti, která je s Palladiem spojena a které budeme věnovat větší pozornost.

Pro učitele bude připraven doprovodný metodický materiál, který lze využít při navázání na obsah programu.

Sv. Cyril a Metoděj: Lidé dobré vůle

Program připravený AP pro žáky 1. i 2. stupně ZŠ.
Od roku 2000 se v České a také ve Slovenské republice slaví 5. července státní svátek tzv. "slovanských věrozvěstů" sv. Cyrila a Metoděje. V souvislosti s tím se každoročně konají na Velehradě v blízkosti Uherského Hradiště Dny dobré vůle. Proč právě "dobrá vůle" je spojována s těmito pro nás historicky vzdálenými osobnostmi? Jaký význam má pro nás tady a teď?

Cíle programu:

  • zaměřit pozornost na způsob, jakým sv. Cyril a Metoděj řešili své úkoly ve své době a jakou museli projevit tvořivost; vyzkoušet si v tomto ohledu své schopnosti
  • poznat a vnímat místo Velehrad v souvislosti s jeho významem pro naši společnou národní historii (obraz Julia Mařáka v Národním divadle)
  • zamyslet se nad významem slavení státního svátku pro společnost i jedince

Pro učitele bude připraven doprovodný metodický materiál, který lze využít při navázání na obsah programu. 


© 2017 Arcibiskupství pražské, Hradčanské náměstí 16, Praha 1. Všechna práva vyhrazena. Foto: Roman Albrecht, Jan Čermák, Irena Grimová, Václav Chaloupka, Dominik Novák (www.clovekavira.cz),  Richard Horák, P. Michal Němeček, Marie Zimmermannová, Math Knight, Zachi Evenor, David Sedlecký, Zdeněk Šašinka, SIRIRI, o.p.s., VOŠ publicistiky Praha, Arcidiecézní charita Praha.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky